Siemens Somatom go.Top High Performance CT

Siemens Somatom go.Top High Performance CT

A CT, azaz computertomográfia egy speciális, modern képalkotó diagnosztikai eljárás, mely röntgensugarakat felhasználva készít pontos felvételeket az emberi testről. A vizsgálat gyors, 5-15 perc időtartamú és fájdalommentes.

Az emberi test bármely régióját vizsgáljuk CT berendezésünkkel. Minden vizsgálat előtt a pácienseinkkel magasan képzett radiográfusaink egyeztetnek a vizsgálat típusáról, hogy natív vagy kontrasztanyagos CT szükséges-e, illetve tájékoztatást adnak arról, hogy milyen előkészületre lesz szükség a páciens részéről annak érdekében, hogy a vizsgálat zavartalanul kivitelezhető lehessen.

A vizsgált régiókat és azok árait IDE kattintva árlistánkban megtalálja.

  • Fájdalommentes
  • 3D képalkotás
  • Nincs szöveti összevetülés vagy nagyítás
  • Jó térbeli felbontás, kontrasztanyag használatával jobb szöveti felbontás
  • Gyors, percek alatt több régió leképezhető
  • Jól használható meszes plakkok, sugárfogó vesekövek, idegentestek vagy csontfragmentumok megítélésére
  • Tüdőszövet vizsgálatára alkalmas
  • Pacemakerrel, aneurisma klippel és egyéb fémimplantátummal rendelkező pácienseknél is elvégezhető

CT felvétel készítése során a röntgencsőből kilépő vékony, legyező alakú, kollimált röntgensugár-nyalábbal „átvilágítják” a vizsgált testrészt, majd az objektum mögött elhelyezett detektor érzékeli a sugárnyaláb elnyelődésének helyét és mértékét. A röntgensugarat előállító cső 360°-os körpályán mozog a beteg testére merőlegesen. A klinikánkon használt Siemens Somatom go Top 128 Performance szeletes CT berendezés egy ilyen körbefordulás alatt 128 db képet készít, így sokkal gyorsabban képes leképezni egy adott régiót, mint például egy 16, 32, 64, 80 szeletes CT gép és ezáltal kevesebb ideig, kisebb röntgensugárzás éri a vizsgált pácienst. Az elkészült, kiváló térbeli felbontású kép sorozatokat radiológus szakorvos értékeli ki. CT- vizsgálattal válasz adható olyan kérdésekre, ami más vizsgáló módszerrel (hagyományos röntgen, UH) nem mondható meg. Előfordulhat, hogy nem végezhető el más keresztmetszeti képalkotó diagnosztikai módszer (MR) pacemaker, klausztrofóbia miatt, ilyen esetben jó alternatíva lehet a CT.

Az általunk használt csúcskategóriás CT berendezés 70 cm átmérőjű, fánk alakú vizsgálótérrel rendelkezik, így igazán komfortos, nem okoz kóros bezártságérzést.

A legújabb mesterséges intelligencia alapú fejlesztéseknek, a berendezés felszereltségének és a képzett szakembereknek köszönhetően minden igény kielégítésére készen állunk.

A CT-vizsgálatok elvégzése során minden esetben mérlegelni kell az ionizáló sugárzás alkalmazásának kockázatát, ezért csak orvosi beutaló vagy orvosi írásbeli javaslat alapján áll módunkban elvégezni a vizsgálatot. Alacsony dózisú mellkas CT- vizsgálatra bizonyos esetekben, szűrő jelleggel saját kérésre is lehetőség van.

Ez a csúcskategóriás CT gép olyan sugárdózis csökkentő funkcióval rendelkezik, mely 9 féle módon tudja a csőfeszültséget szabályozni, ígytovább csökkenthető a páciens sugárterhelése. Az általános, kisebb szeletes készülékek esetében ez csak 4-5 féle képpen lehetséges.

A jobb szöveti felbontás eléréséhez van szükség az intravénás kontrasztanyag beadására, mely történhet intravénás formában vagy szájon át (per os). A CT vizsgálatokhoz jód tartalmú kontrasztanyagot használunk.

Főbb alkalmazási területek:

  • Gyulladásos folyamatok
  • Onkológia, staging vizsgálatok (ismert tumoros elváltozás nyomonkövetése)
  • Érvizsgálatok (CT angiográfia) : érszűkület, elzáródás
  • Szív CT-vizsgálatok (coronarográfia)
  • Tüdőembólia gyanúja
  • Gasztroenterológiai vizsgálatok (enterográfia, colonográfia, virtuális colonoscopia)

 

Vannak esetek, amikor kontraindikált az intravénás jód tartalmú kontrasztanyag beadása:

  • ismert jód tartalmú kontrasztanyag allergia
  • csökkent vesefunkciós érték: eGFR < 45ml/min/1.73 m2
  • kezeletlen pajzsmirigy-túlműködés

A CT-vizsgálat elvégzése ellenjavallt várandósan (kivéve vitális indikáció), illetve szigorúan mérlegelendő csecsemő- és gyermekkorban az ionizáló sugárzás szöveti károsító hatása miatt.  Minden esetben törekedni kell a sugárterhelés minimalizálására. Kontrasztanyagos CT vizsgálat rossz vesefunkciós érték (eGFR < 45 ml/min/1.73 m2), illetve jód allergia esetén nem végezhető el.

Kérjük minden esetben hozza magával orvosi leleteit és korábbi képi dokumentációját digitálisan. CT vizsgálatnál fontos a vizsgálandó régióba eső ékszerek, fémtartalmú ruhadarabok és minden egyéb zavaró fém tárgy eltávolítása. Amennyiben a vizsgálat indikációja indokolja a kontrasztanyag adását, ez esetben beadásához vénabiztosításra van szükség, illetve 6 órás éhgyomri állapotra.  Kontrasztanyagos CT vizsgálat előtt a metformin hatóanyagú cukorgyógyszerek  bevételét  48 órával fel kell függeszteni, illetve a vizsgálatot követő 48 óra letelte után lehet ismételten beszedni.  Szükség van a vesefunkció és ismert pajzsmirigy túlműködés esetén friss, legalább 3 hétnél nem régebbi laborerdményre , melyet kérünk hozzon magával a vizsgálatra. Has-kismedencei CT vizsgálat mindig éhgyomri állapotban történik (vizsgálatot megelőző 6 órában nem szabad enni) és 1,5 liter szénsavmentes vizet a vizsgálatot megelőző 1,5 órában el kell fogyasztani.  Natív vizsgálat esetén (kontrasztanyag nélkül) különösebb előkészületet nem igényel a páciens részéről.

A CT vizsgálatnak általában nincs mellékhatása, de mint minden röntgen sugárzáson alapuló eljárás, minimális sugárterheléssel jár. Az alkalmazott jódtartalmú kontrasztanyag allergiás reakciókat válthat ki, melyek a legtöbb esetben gyenge lefolyásúak. ( pl.: melegség, forróság érzet, kellemetlen fémes szájíz)

A CT vizsgálatok fekvő testhelyzetben történnek, a megfelelő beállítást az operátor végzi. Fontos, hogy a vizsgálat közben mozdulatlanul feküdjön és kövesse az operátor utasításait. Ez a képalkotó eljárás történhet kontrasztanyag beadása nélkül (natívan), illetve kontrasztanyagosan. Utóbbi esetében a vizsgálatot megelőzően véna biztosításra van szükség. Kontrasztanyagos vizsgálat során először natív sorozatok készülnek, azután az intravénás kontrasztanyag beadása következik injektor segítségével, ezt követően pedig ugyan arról a testtájról a kontrasztos mérések leképezése történik.  A kontrasztanyag jódtartalma miatt, allergiás reakció léphet fel, emiatt a vizsgálatot követően 30 perces betegmegfigyelés történik Intézményünkben.

A képi anyag DVD-n a vizsgálatot követően azonnal átadásra kerül, a leletezést pedig problémaspecifikusan a szakma legjobbjai végzik távdiagnosztikában, így biztosítva a szakmai maximumot. Az eredmény 3-4 munkanapon belül az adatvédelmi szabályoknak megfelelően email útján kiküldésre kerül, valamit az EESZT rendszerben ügyfélkapun keresztül megtekinthető.

Mit tud ez a csúcsmodell?

  • Az új SOMATOM go.Top rendszer egy 128 szeletes (ennyi képet készít egy körbefordulás során az emberi test bármely régiójáról) CT berendezés, így a vizsgálat jóval gyorsabb az általánosan elterjedt kevesebb szeletes berendezésekhez képest, ebből adódóan a pácienst rövidebb ideig éri sugárterhelés.
  • A legújabb röntgentechnikai paraméterek segítségével a beadandó kontrasztanyag mennyisége csökkenthető (nem minden vizsgálathoz szükséges a kontrasztanyag beadás).
  • A legújabb sugárdóziscsökkentő funkcióval rendelkezik, mely nagymértékben csökkenti a vizsgált személy sugárterhelését. Az általános gépek 4-5 féle módon állítható csőfeszültséggel rendelkeznek, ez a berendezés viszont 9 féle képpen állítható, ezzel is biztosítva a vizsgált személy minél kisebb sugárterhelését.
  • Az alacsony dózisú röntgen-sugárzással működő gépnek köszönhetően nagy biztonsággal lehet a magas kockázatú tüdőbetegeket is szűrni.
  • Kategóriájának legerősebb röntgencsövével rendelkezik, biztosítva ezzel, hogy bármilyen testalkatú páciens vizsgálatának diagnosztikai értéke megfelelő legyen.
  • Szerv dózis moduláció: a sugárérzékeny szervek (szemlencse, pajzsmirigy, emlők) védelme. Ezeket a régiókat a vizsgálat során kisebb sugárdózissal terheli a gép, mert ezek a szervek sokkal érzékenyebbek lehetnek a röntgensugár szövetkárósító hatására. A rendszeres röntgenvizsgálatok által kibocsátott effektív dózisterhelés összeadódik, ezért azon páciensek, akiknek betegsége miatt rendszeres kontrollvizsgálatok szükségesek, ott erre még fokozottabban kell figyelni.
  • „TwinBeam Dual Energy” üzemmód (kettős energiájú képalkotás): egyetlen vizsgálat során, egyszerre gyűjti össze a rendszer az alacsony és a magas csőfeszültségű adatokat, amelyek automatizált utófeldolgozásával újabb információkat tudunk nyerni.
  • 70 cm-es páciensvizsgáló alagút átmérővel és beépített páciensfigyelő kamerával rendelkezik. Az alagút mérete a páciensek számára a vizsgálat ideje alatti komfortérzetet, a kamera pedig a folyamatos felügyeletet biztosítja az operátor részéről.
  • A páciensasztal teherbíró képessége max. 227 kg és akár 200-210 cm-es magasságú páciens is vizsgálható a géppel.
  • Automatikus vizsgálati tervezővel és fémfelismeréssel rendelkezik.
  • Ez a berendezés a technikai paramétereiből adódóan alkalmas bármilyen típusú vizsgálat elvégzésére (komplett kardiológiai vizsgálatok is).
  • Az operátor és az orvos munkáját segítő legkorszerűbb mesterséges intelligencia megoldások könnyítik és gyorsítják a vizsgálatot.

Orvosoknak, radiográfusoknak:

  • 70 cm-es páciensalagút átmérő, akár 30°-os gantry döntési lehetőséggel
  • 33s leggyorsabb körülfordulás
  • Kategóriájának legerősebb röntgencsöve 825 mA
  • 70-140 kV-os csőfeszültség tartomány
  • Direkt hűtési röntgencső 1700 kHU/perc hűtési rátával
  • 75 kW generátor teljesítmény
  • 64 sor UFC (Ultragyors kerámia detektor), mely integrált elektronikát tartalmaz (soronként 840 db detektorelem). Átfedő szeletrekonstrukcióval 128 szelet rekonstruálása.
  • 6 mm-es szeletvastagság
  • 227 kg teherbírású asztal 160 cm scan hosszúsággal (Opcionális 307 kg/200 cm)
  • 512 x 512-es rekonstrukciós mátrix (1024×1024 opcionális)
  • Beépített páciensfigyelő kamera
  • Workflow-támogató mesterséges intelligencia (gépi tanulás) megoldások:
    • Kardiológia alap (helikális üzemmód, CaScoring, optimális fázisválasztás, Automatikus Agatson-score)
    • Kardiológiai fejlett (szekvenciális üzemmód, bi-segment üzemmód)
    • Intervenciós alap (kis-vagy nagy mennyezeti vagy állványos monitor, tablet-és joystick vezérlés, lábpedál, szekvenciális üzemmód)
    • Intervenciós fejlett (alap + helikális üzemmód, fluor-üzemmód, hand-care funkció)
    • Volumen perfúzió (agyi perfúzió 8.5 cm, test perfúzió 18.5 cm, dinamikus angiográfia akár 40 cm-es tartományig)
    • Automatikus rekonstrukciók a CT munkaállomáson (ASPECTs, borda-gerinc szegmentáció és számozás, borda-és koponya kivetítés, automatikus koponyaűri vérzés felismerés)
    • TwinBeam – fejlett duál energiás üzemmód
    • Automatikus duál energiás rekonstrukció (Köszvény detektálás, csontvelő-oedema detektálás, tüdőperfúzió, vesekő-összetétel meghatározás, agyi vérzés/kontrasztanyag elkülönítés)
    • Teljeskörű sugárterápiás csomag
    • Fém műtermék csökkentés
    • Modell bázisú rekonstrukció
  • A berendezés 70 cm-es páciensalagút átmérővel rendelkezik, mely a kategóriában standardnak tekinthető, egyes gyártók berendezései ebben a kategóriában elérik a 78 cm-t, azonban fontos figyelembe venni ilyenkor a következőket:
    • Fókusz-detektor távolság. Minél rövidebb ez a távolság, annál hatékonyabb a teljesítmény a négyzetes sugárfogyás elve miatt. Értelemszerűen a nagyobb gantry átmérő az esetek jó részében nagyobb fókusz-detektor távolságot is jelent. Ez mindaddig nem baj, amíg kellően nagy a berendezés teljesítménye.
    • A gantryn egyedülálló módon 1 vagy 2 tablet található, melyről a teljes vizsgálat (kivéve a sugárindítás) levezényelhető. Egy vezetékes és egy vezeték nélküli távirányítóval, valamint beépített páciensfigyelő kamerával is rendelkezik a berendezés, melynek a képe a monitoron megjeleníthető.

A páciensasztal teherbírása 227 kg, hossza 160 cm. Ez az asztal méret  egy emlő/tüdő vagy épp prosztata daganatos beteg staging koponya-mellkas-has-kismedence vizsgálatának elvégzésére is alkalmas akár 200-210 cm-es magasságig.

  • Csőfeszültség tartomány, választható értékek: A csőfeszültség határozza meg a fotonok maximális energiáját. Minél nagyobb ez az érték annál nagyobb az áthatolóképessége, de annál kisebb lesz a kép kontrasztja, s a páciens sugárterhelése is nagy. A cél, hogy minél alacsonyabb kV tartományban dolgozzunk, mert így:
    • csökken a páciens sugárterhelése,
    • jobb lesz a kép kontrasztja,
    • kevesebb kontrasztanyagra van szükség (10-10 szabály)

Mivel azonban a fizikát nehéz megerőszakolni így ehhez kellően nagy csőáramra van szükség. Összességében a páciens sugárterhelése kisebb lesz, mert a kV csökkentés nagyobb mértékben járul hozzá a dóziscsökkentéshez, magyarán nem kell arányosan növelni hozzá a csőáramot. A választható kV-ok száma nagyban segíti a dózis individualizálását, mivel sokkal jobban egyénre lehet szabni a vizsgálatot.

  • Csőáram: A csőáram határozza meg a keletkező fotonok számát. Minél nagyobb ez a szám annál több foton éri el a detektort és lesz belőle hasznos jel. A kép zajszintjéért felel. Minél nagyobb annál kisebb a zaj, de annál nagyobb a páciens sugárterhelése.

    Kategóriájának legerősebb csöve az Athlon röntgencső, amely 825 Ma leadására is képes. Ez azt jelenti, hogy nincs olyan páciens, akit ne lehetne megvizsgálni.

  • Ónszűrő: Egyedi Siemens megoldás ez a kiegészítő szűrő, melynek célja, hogy a nem hasznosuló gyenge fotonokat (amik csak elnyelődnének a páciensben) megszűri, így nagyobb kV tartományban (pl.: 110 kV-on tudunk 80-90 kV-nak megfelelő dózist, képminőséget és kontrasztot elérni). Ezzel egyedülállóan alacsony dózissal tudunk kiváló képminőséget biztosítani, főleg a szűrő vizsgálatoknál (tüdőszűrés, colonographia, skeleton-study), vagy pl. a natív végtag/gerinc vizsgálatoknál stb.

  • Fókuszpont méretek: A fókuszpont mérete nagyban hozzájárul a keletkezett kép minőségéhez, a felbontáshoz. Minél kisebb a fókuszméret annál jobb a felbontás (természetesen figyelembe véve a detektorok minőségét, az elemek számát, a rekonstrukció módját stb). A kategóriában kétfókuszú csövek vannak. A kisfókusz alacsony energiájú vizsgálatokhoz, a nagyfókusz nagy energiájú vizsgálatokhoz használatos. A rendszer automatikusan választja ezt ki.
  • Rotációs idő: Hozzájárul a vizsgálat idejéhez és a sugárterheléshez, valamint a képminőséghez. Minél lassabb a forgás annál több foton halad át az adott területen-> nő a képminőség, nő a dózis, lassul a vizsgálat. Fordítottja értelemszerű. 0.5s általánosságban mindenre elég, de angiográfiára suboptimális, kardiora nem alkalmas. Kardiológiai vizsgálatokra 0.35s-ot javasolnak maximum az Amerikai Kardiológus és Amerika Radiológus társaság. Az általunk használt gép rotációs ideje 0,33s.
  • Szeletvastagság: Minden gyártó gépe tud max 0.625 mm-t. Általában ezen a szinten történik az adatgyűjtés is. Fontos, hogy 0.6-0.625 mm-től ne várjunk jó minőséget. Ez adatgyűjtésre és MPR-re van, 1-3-5 mm-es rekonokat kell nézni axiális síkban. A mi berendezésünkön a szeletvastagság 0,6 mm.
  • Pitch: Szinte minden gyártó dinamikus pitch tartománnyal bír, vagyis 0.05 lépésenként lehet változtatni. A pitch értéket korrigálja, vagy a pitch érték korrigálja a kollimációnkénti mAs-t (mA*rotációs idővel). Minél nagyobb annál gyorsabb a vizsgálat. Standard range 0.5-1.5 (általában 0.8-1 környékén vizsgálnak rutinszerűen). Túlzott növelése esetünkben nem jár rosszabb képminőséggel, hiszen a mAs-szal korrigáljuk.

Ebben a kategóriában átfedő szeletrekonstrukció érhető el. Ez azt jelenti, hogy nem történik több mérés egy körülforduláson belül, hanem úgy rekonstruál a rendszer, hogy a mért adatokból a lehető legtöbbet hozza ki, ezért nevezik a 64 detektorsoros gépeket 128 szeletesnek. Fentebbi kategória sajátja a dinamikus fókuszpont eltolás (Siemens fejlesztés), itt dupla annyi projekció készül, vagyis valódi 128 szeletes képalkotásról beszélhetünk.

  • Standard megoldás az FBP, vagyis a szűrt visszavetítés, senki nem használja jóformán önmagában.
  • Alapfelszereltség része az úgynevezett hybrid iteratív rekonstrukciós megoldás (SAFIRE), melyek 1-2 modell alkalmaznak az iterációs körfolyamatban. Átlagosan 50% körüli dóziscsökkentést és jelentősebb zajszint csökkenést lehet elérni velük.
  • Modell bázisú rekonstrukciós algoritmus a fejlettebb (ADMIRE). Itt már 80% körüli dóziscsökkentés érhető el és 70%-kal alacsonyabb zajszint, 40%-kal jobb felbontás. Igazán egyedi ebben a kategóriában.
  • Mesterséges intelligencia alapú képrestauráció: Képminőség egyenértékű az ADMIRE-rel.
  • iMAR – fém műtermék csökkentő algoritmus elnevezése a Siemensnél.
  • Rekonstrukció sebessége: 55 kép/mp, 65 kép/mp opcionálisan.

Térbeli felbontás: Fontos, hogy 50% MTF mérés melletti eredményt nézzük meg, mert ez reprodukálja igazán a valós klinikai környezetet. A 0%-os (cut-off) vagy 10%-os mérés kevéssé reprezentatív.

  • A már említett ónszűrő – Siemens exkluzív
  • Dinamikus kollimátor – a spirál üzemmódban fellépő elő-és utódózis kivédésére.
  • Szerv dózis moduláció – Antero-posterior irányban csökkenti a normál csőáram moduláción kívül a csőáramot a sugárérzékeny szervek (szemlencse, pajzsmirigy, emlők) magasságában.
  • Automatikus csőfeszültség választás: A tájékozódó felvétel alapján a rendszer kiválasztja a megfelelő csőfeszültséget és ehhez igazítja a csőáramot. Siemens exkluzív ebben a kategóriában.
  • Automatikus legjobb rekonstrukciós fázisválasztás
  • Automatikus fő koszorúér rekonstrukció
  • Automatikus Agatson-score számítás (teljes tömeg és fő koszorúerek)
  • kV független CaScore képalkotás
  • Automatikus vizsgálati tervezés az anatómiai pontoknak megfelelően
  • Automatikus fém felismerés a vizsgálat régióban
  • Automatikus ROI behelyezés az Aortában és a Truncus Pulmonalisba
  • Automatikus vizsgálat ellenőrzés (helyes lefedettség, jó kontraszttelődés)
  • Döntéshozó pontok beépítése a protokollba, melynek megfelelően a rendszer automatikusan állít be bizonyos paramétereket
  • Automatikus PACS-ready állapot előállítása
online foglalás

Loading...

Shopping Basket