Nyaki gerinc MRI vizsgálat

A nyaki gerincszakasz MRI vizsgálatával megfigyelhetőek a nyaki gerinc elváltozásai, a porckorong betegségei, diagnosztizálhatóak a csontvelő és a csigolyák környéki eltérések, valamint ellenőrizhetőek a műtét utáni hegek.

Nyaki gerinc MRI vizsgálat

A nyaki gerincszakasz MRI vizsgálatával megfigyelhetőek a nyaki gerinc elváltozásai, a porckorong betegségei, diagnosztizálhatóak a csontvelő és a csigolyák környéki eltérések, valamint ellenőrizhetőek a műtét utáni hegek.

Milyen tünetek, betegségek esetén érdemes elvégeztetni a prosztata MRI vizsgálatot?

  • vizeletürítéskor kellemetlen érzés esetleg fájdalom
  • vizeletürítési nehézség
  • vizeletsugár gyengeség
  • szakaszossá váló vizeletürítés
  • vizeletcsöpögés a vizelés végén
  • gyakori, kis mennyiségű vizeletürítés
  • húgycsővérzés
  • véres vizelet
  • deréktáji fájdalom
  • potenciazavar
  • véres ondó ürítése
  •  

Ha a fent felsoroltak bármelyikét tapasztalja, akkor érdemes elvégezni a prosztata MRI vizsgálatot, de ezzel párhuzamosan mindenképpen keressen fel egy urológus szakorvost, melyre klinikánkon is van lehetőség!

Hogyan készüljek az MRI vizsgálatra?

Az MRI vizsgálat előtt minden esetben javasolt a kezelőorvossal konzultálni a részletekről, bár amennyiben natív vizsgálat történik, nem igényel a vizsgálat különleges előkészítést. Fontos tudni azonban, hogy a nagy erejű mágneses tér miatt a vizsgálóhelyiségbe fémet tartalmazó eszközt, tárgyat, tilos bevinni! Ez vonatkozik a testben lévő ékszerekre, piercingekre is. A vizsgálat előtt 6 órával nem szabad enni.
Kontrasztanyagos vizsgálat előtt javasolt a szakorvosi konzultáció. Kontrasztanyagos vizsgálat esetén, a vizsgálatot megelőző 6 órában már nem szabad enni. Kontrasztanyag beadásának feltétele a megfelelő vesefunkció, melyet az eGFR szint határoz meg. Középsúlyos és súlyos veseelégtelenség esetén a kontrasztanyag beadása kontraindikált.
Amennyiben az adott problémával kapcsolatban van vizsgálati előzmény, lelet, akkor azt hozza magával a vizsgálatra!

Hogyan zajlik az MRI vizsgálat?

A szükséges dokumentáció kitöltését és a beteg tájékoztatását követően, a radiográfus bekíséri a pácienst az MRI vizsgálóba. A radiográfus beállítja a megfelelő testhelyzetet, felhelyezi a vizsgálathoz szükséges tekercseket. A kivizsgálás átlagosan 30 percig tart, miközben folyamatosan tud kommunikálni a radiográfussal és a radiológiai szakorvossal a beépített mikrofonon és hangszórón keresztül. A vizsgálat során a tökéletes képalkotás elérése érdekében a radiológus szakorvos utasításait követve, mozdulatlanul kell maradni és néhány alkalommal a levegővételt rövid időre vissza kell tartani. A gép hangos, zörgő hangot ad, amelyet az általunk adott fülvédővel lehet csökkenteni.

Mikor nem végezhető el az MRI vizsgálat?

  • A terhesség első trimeszterében az MRI vizsgálat a fejlődő magzat fizikai hatásokra nagyfokú érzékenysége miatt csak akkor végezhető el, ha az anya vagy a magzat szempontjából elengedhetetlenül fontos. Ebben az esetben is csak a radiológus és a klinikus egyeztetését követően. A terhesség további szakaszaiban is lehetőleg csak sürgősségi állapotokban végezzük el a vizsgálatot.
  • Abban az esetben sem végezhető el a vizsgálat, ha a szervezetben nem MRI kompatibilis fém, implantátum, protézis (szívritmus szabályozó, ortopédiai fémanyag (csavar, lemez, szeg, drót), beültetett ízület protézis, művégtag, beültetett defibrillátor, neurostimulátor, beültetett gyógyszeradagoló, vascularis implantátumok (pl.: klipek, érelzáró eszközök), fülészeti implantátumok, fém idegentest (pl.:lövedék, szilánk), egyéb elektronikus implantátumok) találhatók a testében. Ezért kérjük, hogy implantátum, beültetett fém, protézis esetén annak MRI vizsgálatra való alkalmasságáról hozzáértő (beültetést végző szakorvos, intézmény) által hitelesített, írásbeli igazolást hozzon magával a vizsgálatra, melyen egyértelműen szerepel az MRI vizsgálóhelyiségbe való bevitelre, MRI vizsgálat elvégzésére való alkalmasság és az eszközt, implantátumot érhető maximális mágneses térerősség (1,5 Tesla, 3 Tesla) megjelölése. Az implantátumról a vizsgálat előtt tájékoztassa a vizsgálatot végző személyt.
  • Amennyiben a vizsgálandó személy testsúlya meghaladja a 150 kilogrammot, nem végezzük el a vizsgálatot.
  • Kontrasztanyagos vizsgálatnál, amennyiben a vesefunkció eGFR értéke 30 ml/perc alatti, akkor a vizsgálatot nem végezzük el.
  • A zárt 3T MRI készülékünkben, előfordulhat klausztrofóbia (bezártság) érzés, ilyen esetben intézetünkben megtalálható 0,4 T-s Open MRI (nyitott MRI) készülékünkben javasoljuk a vizsgálat elvégzését.

Van mellékhatása a vizsgálatnak?

A vizsgálat történhet natívan vagy kontrasztanyag beadásával.
Natív vizsgálat esetén, nincs beadott kontrasztanyag, ezért nincs a vizsgálatnak mellékhatása.
MRI vizsgálathoz használt kontrasztanyag gadolínium alapú. Nagyon ritka esetben előfordulhat túlérzékenység, ami allergiás reakció formájában a kontrasztanyag beadását követően azonnal jelentkezhet.

Mikorra várható az MRI vizsgálat eredménye?

A képi anyag DVD-n a vizsgálatot követően azonnal átadásra kerül.
Az elkészült felvételeket a radiológus szakorvos távleletezéssel véleményezi, az eredmény 3-4 munkanapon belül az adatvédelmi szabályoknak megfelelően email útján kiküldésre kerül, valamint az EESZT rendszerben ügyfélkapun keresztül megtekinthető.
Az MRI lelet önmagában nem diagnózis, ezért a vizsgálat után kérjük, minden esetben keressen fel szakorvost az eredménnyel!

online foglalás

Loading...

Shopping Basket