Hasi MRI vizsgálat

A hasi mágneses rezonancia képalkotás (MRI) erős mágneses mezőt és rádió frekvenciás hullámokat használ, hogy részletes képeket készítsen a hasüregi szervekről. Használható a hasi szervek állapotának diagnosztizálására vagy kezelések nyomon követesére.

Hasi MRI vizsgálat

A hasi MRI a hasüregi szervek állapotának diagnosztizálására, vagy a kezelések nyomon követesére alkalmas.

mri_has_epeholyag

Epehólyag

mri_has_epeutak_MRCP

Epeutak MRCP

mri_has_hasnyalmirigy

Hasnyálmirigy

mri_has_maj

Máj

mri_has_mellekvese

Mellékvese

mri_has_vesek_es_hugyutak

Vesék és húgyutak

mri_has_vekonybelek

Vékonybelek
-enterográfia

Milyen tünetek esetén érdemes elvégeztetni a vizsgálatot?

  • emésztési problémák
  • gyakori puffadás
  • hasi görcsök
  • hasi fájdalmak
  • székelési problémák
  • más képalkotó vizsgálattal talált kóros képlet pontosítására megfelelő vizsgálómódszer a hasi MRI vizsgálat

Hogyan készüljek a hasi lágyrész MRI vizsgálatra?

A vizsgálat általánosságban nem igényel különösebb felkészülést, azonban fontos, hogy ha kontrasztanyagos MRI vizsgálatra érkezik a beteg, akkor az időpont előtt 6 órával már ne fogyasszon ételt. A vizsgálat fájdalommentes és veszélytelen, ezért szükség esetén kisgyermekek vizsgálatára is kiválóan alkalmas.

Az MRI szobába semmit sem lehet bevinni, illetve ne viseljen semmilyen ékszert (piercinget és egyéb testékszert se), hiszen ezek megakadályozzák a pontos képalkotást. 

Célszerű a natív (nem kontrasztanyagos) kivizsgálásra is üres gyomorral jönni, hiszen ha végül orvosi indikáció miatt mégis szükséges a kontrasztanyag beadása, akkor nem kell egy újabb időpontban megismételni a teljes vizsgálatot. A kontrasztanyag beadásának feltétele, megfelelő vesefunkciós érték (eGFR). Az alábbi esetekben lehet szükség kontrasztanyag beadására: hipofízis vizsgálat, malignus/benignus tumorok, belsőfül ideg vizsgálat, idegek gyulladásai, vénás vizsgálatánál turbolens áramlás, lassú áramlás.

Hogyan zajlik a hasi lágyrész MRI vizsgálat?

A szükséges dokumentáció kitöltését és a beteg tájékoztatását követően, a radiográfus bekíséri a pácienst az MRI vizsgálóba. A radiográfus beállítja a megfelelő testhelyzetet, felhelyezi a vizsgálathoz szükséges tekercseket. Az értékelhető felvételek érdekében fontos a mozdulatlanság. A felvételek légzésszünetben készülnek, ezért a légzésvisszatartásra vonatkozó utasításoka be kell tartania. A vizsgálat alatt, amennyiben nem kontraindikált (zöldhályog, bétablokkoló gyógyszer szedése) vénakanülön keresztül béllazító anyagot alkalmazunk, amely a kép élességet befolyásoló bélperisztaltikás csökkentő ártalmatlan simaizom lazító szer. A vénakanülön keresztül, amennyiben szükséges a vizsgálathoz kontrasztanyagot is adunk.   

 

A vizsgálat előtt és alatt kapott utasításokat minden esetben követni kell a sikeres vizsgálat érdekében. A gép hangos, zörgő hangot ad, amelyet zajszűrő fülvédővel csökkentünk. A vizsgálat általában 30-55 percet vesz igénybe. A vizsgálat során, amennyiben probléma lépne fel (pl.: klausztrofóbia) a pánikjelző pumpa megnyomását követően azonnal tud munkatársunkkal kommunikálni a beépített hangszórón és mikrofonon keresztül. Az operátor kamerával is nyomon követi a vizsgálatot. A vizsgálat végét a radiográfus fogja jelezni, ezt követően lehet csak elmozdulni az adott pozícióból.

Intézményünkben képzett radiográfusok végzik a vizsgálatokat, tudományos szakmai fokozattal rendelkező radiológus felügyelete mellett.

Mikor nem végezhető a hasi lágyrész MRI vizsgálat?

  • A terhesség első trimeszterében az MRI vizsgálat a fejlődő magzat fizikai hatásokra való nagyfokú érzékenysége miatt csak akkor végezhető el, ha az anya vagy a magzat szempontjából elengedhetetlenül fontos. Ebben az esetben is csak a radiológus és a klinikus egyeztetését követően. A terhesség további szakaszaiban is lehetőleg csak sürgősségi állapotokban végezzük el a vizsgálatot.
  • Abban az esetben nem végezhető el a vizsgálat, ha a szervezetben nem MRI kompatibilis fém, implantátum, protézis (szívritmus szabályozó, ortopédiai fémanyag (csavar, lemez, szeg, drót), beültetett ízületi protézis, művégtag, beültetett defibrillátor, neurostimulátor, beültetett gyógyszeradagoló, vascularis implantátumok (pl.: klipek, érelzáró eszközök), fülészeti implantátumok, fém idegentest (pl.: lövedék, szilánk), egyéb elektronikus implantátumok) találhatók. Ezért kérjük, hogy implantátum, beültetett fém, protézis esetén, annak MRI vizsgálatra való alkalmasságáról hozzáértő (beültetést végző szakorvos, intézmény) által hitelesített, írásbeli igazolást hozzon magával a vizsgálatra. Ezen dokumentum egyértelműen igazolja az MRI vizsgálatra való alkalmasságot és az implantátumot érhető maximális mágneses térerősséget. Az implantátumról a vizsgálat előtt tájékoztassa a vizsgálatot végző személyt.
  • A vizsgálandó személy testalkata és testsúlya (több mint 150 kg) nagymértékben befolyásolja a vizsgálat kimenetelét. Nem zárja ki a vizsgálat elvégezhetőségét, de egyéni megoldásokra lehet szükség.
  • Kontrasztanyagos vizsgálatnál, amennyiben a vesefunkció eGFR értéke 30 ml /perc alatti, a vizsgálat elvégezhető natívan is.

Van mellékhatása a vizsgálatnak?

Az MRI vizsgálathoz használt kontrasztanyag gadolíniumot tartalmaz, aminek nincs a szervezetre gyakorolt hosszú távú mellékhatása. Nagyon ritka esetben fordulhat elő túlérzékenység, melynek tünetei a beadásától számított 20 percen belül kialakulhatnak, azonban ezek kezelésére, elhárítására intézetünk szakszerűen felkészült.

Mikorra várható a hasi lágyrész MRI vizsgálat eredménye?

A képi anyag DVD-n a vizsgálatot követően azonnal átadásra kerül, a leletezést pedig problémaspecifikusan a szakma legjobbjai végzik távdiagnosztikában, így biztosítva a szakmai maximumot. Az eredmény 3-4 munkanapon belül az adatvédelmi szabályoknak megfelelően email útján kiküldésre kerül, valamit az EESZT rendszerben ügyfélkapun keresztül megtekinthető.

online foglalás

Loading...

Shopping Basket