Mellkasi lágyrész

A női kismedence MRI vizsgálat során a belső nemi szervek (méh, méhnyak, petefészek), a külső nemi szervek, a húgyhólyag, a környező zsírszövetek, lágyrészek, erek illetve a régióban található nyirokcsomók kiválóan vizsgálhatók.

Mellkasi lágyrész

A női kismedence MRI vizsgálat során a belső nemi szervek (méh, méhnyak, petefészek), a külső nemi szervek, a húgyhólyag, a környező zsírszövetek, lágyrészek, erek illetve a régióban található nyirokcsomók kiválóan vizsgálhatók.

mri_mellkasi_sterno

Sterno-clavicularis izület
(szegycsont-kulcscsont ízület)

mri_mellkasi_bordakozi

Mellkasi izom, bordaközti izom

Milyen esetben érdemes elvégeztetni a vizsgálatot?

  • más képalkotó vizsgálat során látott elváltozás pontosabb megítélésére
  • a kismedencei szervek gyulladásos betegségeiben, térfoglaló folyamat gyanúja esetén
  • nőgyógyászati panaszok, vérzészavar, ismeretlen eredetű alhasi fájdalom
  • meddőség okainak tisztázására
  • vizelettartási zavarok

Hogyan készüljek a kismedence MRI vizsgálatra?

A meglévő klinikai adatok és a látott kép alapján általában natívan és kontrasztanyag adását követően készítünk méréseket. A kiváló minőségű felvételekhez fontos, hogy a kismedencében elhelyezkedő belek mozgásából adódó műterméket minimalizáljuk, ehhez egyrészt egy simaizom-görcsoldó hatású gyógyszer (Buscopan) kerül beadásra intravénásan, másrészt a vizsgálat előtt diétázni kell a páciensnek. A vizsgálat előtt legalább 6 órás éhezés szükséges és a vizsgálatot megelőző 2 órában folyadékot sem szabad fogyasztani. A biztonságos kontrasztanyag beadáshoz szükséges egy 6 hétnél nem régebbi laborlelet, ami a veseműködésre utaló adatokat tartalmazza (GFR, kreatinin, karbamid).

Hogyan zajlik a kismedence MRI vizsgálat?

A szükséges dokumentáció kitöltését és a beteg tájékoztatását követően, a radiográfus bekíséri a pácienst az MRI vizsgálóba. A vizsgálathoz általában hanyatt tartásban kell elhelyezkedni a vizsgálóágyon, bizonyos esetekben viszont elengedhetetlen a hason fekvő pozíció. Az operátor beállítja a megfelelő testhelyzetet, felhelyezi a vizsgálathoz szükséges tekercseket. A vizsgálat átlagosan 30 percig tart régiónként, de a pontos időről a vizsgálatot végző radiográfus fogja tájékoztatni.

A vizsgálat előtt és alatt kapott utasításokat minden esetben követni kell a sikeres vizsgálat érdekében. A gép hangos, zörgő hangot ad, amelyet zajszűrő fülvédővel csökkentünk. A vizsgálat során, amennyiben probléma lépne fel (pl.: klausztrofóbia) a pánikjelző pumpa megnyomását követően azonnal tud munkatársunkkal kommunikálni a beépített hangszórón és mikrofonon keresztül. Az operátor kamerával is nyomon követi a vizsgálatot. A vizsgálat végét a radiográfus fogja jelezni, ezt követően lehet csak elmozdulni az adott pozícióból.

Intézményünkben képzett radiográfusok végzik a vizsgálatokat, tudományos szakmai fokozattal rendelkező radiológus felügyelete mellett.

Mikor nem végezhető el az MRI vizsgálat?

  • A terhesség első trimeszterében az MRI vizsgálat a fejlődő magzat fizikai hatásokra való nagyfokú érzékenysége miatt csak akkor végezhető el, ha az anya vagy a magzat szempontjából elengedhetetlenül fontos. Ebben az esetben is csak a radiológus és a klinikus egyeztetését követően. A terhesség további szakaszaiban is lehetőleg csak sürgősségi állapotokban végezzük el a vizsgálatot.
  • Abban az esetben nem végezhető el a vizsgálat, ha a szervezetben nem MRI kompatibilis fém, implantátum, protézis (szívritmus szabályozó, ortopédiai fémanyag (csavar, lemez, szeg, drót), beültetett ízületi protézis, művégtag, beültetett defibrillátor, neurostimulátor, beültetett gyógyszeradagoló, vascularis implantátumok (pl.: klipek, érelzáró eszközök), fülészeti implantátumok, fém idegentest (pl.: lövedék, szilánk), egyéb elektronikus implantátumok) találhatók. Ezért kérjük, hogy implantátum, beültetett fém, protézis esetén, annak MRI vizsgálatra való alkalmasságáról hozzáértő (beültetést végző szakorvos, intézmény) által hitelesített, írásbeli igazolást hozzon magával a vizsgálatra. Ezen dokumentum egyértelműen igazolja az MRI vizsgálatra való alkalmasságot és az implantátumot érhető maximális mágneses térerősséget. Az implantátumról a vizsgálat előtt tájékoztassa a vizsgálatot végző személyt.
  • A vizsgálandó személy testalkata és testsúlya (több mint 150 kg) nagymértékben befolyásolja a vizsgálat kimenetelét. Nem zárja ki a vizsgálat elvégezhetőségét, de egyéni megoldásokra lehet szükség.
  • Kontrasztanyagos vizsgálatnál, amennyiben a vesefunkció eGFR értéke 30 ml /perc alatti, a vizsgálat elvégezhető natívan is.

Van mellékhatása a vizsgálatnak?

Az MRI vizsgálathoz használt kontrasztanyag gadolíniumot tartalmaz, aminek nincs a szervezetre gyakorolt hosszú távú mellékhatása. Nagyon ritka esetben fordulhat elő túlérzékenység, melynek tünetei a beadásától számított 20 percen belül kialakulhatnak, azonban ezek kezelésére, elhárítására intézetünk szakszerűen felkészült.

Mikorra várható az MRI vizsgálat eredménye?

A képi anyag DVD-n a vizsgálatot követően azonnal átadásra kerül, a leletezést pedig problémaspecifikusan a szakma legjobbjai végzik távdiagnosztikában, így biztosítva a szakmai maximumot. Az eredmény 3-4 munkanapon belül az adatvédelmi szabályoknak megfelelően email útján kiküldésre kerül, valamit az EESZT rendszerben ügyfélkapun keresztül megtekinthető.

online foglalás

Loading...

Shopping Basket