Kontrasztanyagos nagyér vizsgálatok

A kontrasztanyagos MRI angiográfia (MRA) egy olyan 3D technika, amely mellkasi és hasi aorta a nyaki verőerek, a veseartériáknak és az alsóvégtagokat ellátó fő artáriákról készít a katéterezéssel megegyező valós idejű angiogramot.

Kontrasztanyagos nagyér vizsgálatok

A kontrasztanyagos MRI angiográfia (MRA) egy olyan 3D technika, amely mellkasi és hasi aorta a nyaki verőerek, a veseartériáknak és az alsóvégtagokat ellátó fő artáriákról készít a katéterezéssel megegyező valós idejű angiogramot.

mri_kontr_er_aortaiv

Aortaív
(nyaki verőerek )
MRA

mri_kontr_er_tudoveroer

Tüdőverőér
MRA
(arteria
pulmonalis)

mri_kontr_er_alsovegtag

Alsóvégtag
MRA

Milyen esetekben végezzük a vizsgálatot?

  • az erek anatómiájának feltérképezése, fejlődési rendellenesség megállapítására
  • aneurizma: kóros érfali tágulat vizsgálatára
  • az arteriás rendszer érszűkülete arteriosclerosis (meszesedés) gyanúja esetén
  • nem tapintható lábfeji pulzus
  • disbasisás fájdalom, rövid táv megtétele után jelentkező alsóvégtagi fájdalom, izomláz szerű fájdalom
  • nem gyógyuló nehezen kezelhető fekélyes, váladékozó, nehezen kezelhető sebek a lábszáron és lábfejen
  • színeltérés, hőmérséklet különbség a végtagok között
  • nyugalmi végtagfájdalom
  • trombózis
  • érelzáródás okozta agyi stroke
  • szédülés

A főverőér (aorta) meszesedése általában enyhe tünetekkel jár, vagy tünetmentes lehet, ha a meszes felrakódások az aorta legbelső rétegének a megrepedését- tovahaladó leválást (ún. aortaszétválás””dissectio”) okozhat.

Ha a meszes felrakódások az aortából kiinduló erek eredését érintik, akkor a szájadékok beszűkülése vérellátási zavarokat okozhat az agyi keringésben, szédülés, féloldali gyöngeség vagy akár az agyműködés komolyabb zavarai formájában.

 A vese ereinek érelmeszesedés okozta szűkülete a vese működésének elégtelenségéhez vezethet.

Végtagok verőerének elmeszesedése az alsó végtag ereiben sokkal gyakrabban fordul elő és az érintett végtag gyöngeségét, fájdalmát okozza. Időszakos sántításnak nevezett tünetcsoport kezdetben 600-800 m-es gyaloglás után jelentkezik. A beteg ilyenkor izomláz jellegű, görcsös fájdalmat érez a lábszárában, mely miatt meg kell állnia. Állás, illetve pihenés után a fájdalom megszűnik, hogy további gyalogláskor ismét jelentkezzék.

Az érszűkület súlyosbodása során a sántítási távolság egyre kisebb, majd megjelenik a nyugalmi fájdalom.

Hogyan készüljek az MRI vizsgálatra?

A vizsgálat általánosságban nem igényel különösebb felkészülést, azonban fontos, hogy ha kontrasztanyagos MRI vizsgálatra érkezik a beteg, akkor az időpont előtt 6 órával már ne fogyasszon ételt. A vizsgálat fájdalommentes és veszélytelen, ezért szükség esetén kisgyermekek vizsgálatára is kiválóan alkalmas.

Az MRI szobába semmit sem lehet bevinni, illetve ne viseljen semmilyen ékszert (piercinget és egyéb testékszert se), hiszen ezek megakadályozzák a pontos képalkotást. 

Célszerű a natív (nem kontrasztanyagos) kivizsgálásra is üres gyomorral jönni, hiszen ha végül orvosi indikáció miatt mégis szükséges a kontrasztanyag beadása, akkor nem kell egy újabb időpontban megismételni a teljes vizsgálatot. A kontrasztanyag beadásának feltétele, megfelelő vesefunkciós érték (eGFR). Az alábbi esetekben lehet szükség kontrasztanyag beadására: hipofízis vizsgálat, malignus/benignus tumorok, belsőfül ideg vizsgálat, idegek gyulladásai, vénás vizsgálatánál turbolens áramlás, lassú áramlás.

Hogyan zajlik az MRI vizsgálat?

A szükséges dokumentáció kitöltését és a beteg tájékoztatását követően, a radiográfus bekíséri a pácienst az MRI vizsgálóba. A vizsgálathoz általában hanyatt tartásban kell elhelyezkedni a vizsgálóágyon, bizonyos esetekben viszont elengedhetetlen a hason fekvő pozíció. Az operátor beállítja a megfelelő testhelyzetet, felhelyezi a vizsgálathoz szükséges tekercseket. A vizsgálat átlagosan 30 percig tart régiónként, de a pontos időről a vizsgálatot végző radiográfus fogja tájékoztatni.

A vizsgálat előtt és alatt kapott utasításokat minden esetben követni kell a sikeres vizsgálat érdekében. A gép hangos, zörgő hangot ad, amelyet zajszűrő fülvédővel csökkentünk. A vizsgálat során, amennyiben probléma lépne fel (pl.: klausztrofóbia) a pánikjelző pumpa megnyomását követően azonnal tud munkatársunkkal kommunikálni a beépített hangszórón és mikrofonon keresztül. Az operátor kamerával is nyomon követi a vizsgálatot. A vizsgálat végét a radiográfus fogja jelezni, ezt követően lehet csak elmozdulni az adott pozícióból.

Intézményünkben képzett radiográfusok végzik a vizsgálatokat, tudományos szakmai fokozattal rendelkező radiológus felügyelete mellett.

Mikor nem végezhető el az MRI vizsgálat?

  • A terhesség első trimeszterében az MRI vizsgálat a fejlődő magzat fizikai hatásokra való nagyfokú érzékenysége miatt csak akkor végezhető el, ha az anya vagy a magzat szempontjából elengedhetetlenül fontos. Ebben az esetben is csak a radiológus és a klinikus egyeztetését követően. A terhesség további szakaszaiban is lehetőleg csak sürgősségi állapotokban végezzük el a vizsgálatot.
  • Abban az esetben nem végezhető el a vizsgálat, ha a szervezetben nem MRI kompatibilis fém, implantátum, protézis (szívritmus szabályozó, ortopédiai fémanyag (csavar, lemez, szeg, drót), beültetett ízületi protézis, művégtag, beültetett defibrillátor, neurostimulátor, beültetett gyógyszeradagoló, vascularis implantátumok (pl.: klipek, érelzáró eszközök), fülészeti implantátumok, fém idegentest (pl.: lövedék, szilánk), egyéb elektronikus implantátumok) találhatók. Ezért kérjük, hogy implantátum, beültetett fém, protézis esetén, annak MRI vizsgálatra való alkalmasságáról hozzáértő (beültetést végző szakorvos, intézmény) által hitelesített, írásbeli igazolást hozzon magával a vizsgálatra. Ezen dokumentum egyértelműen igazolja az MRI vizsgálatra való alkalmasságot és az implantátumot érhető maximális mágneses térerősséget. Az implantátumról a vizsgálat előtt tájékoztassa a vizsgálatot végző személyt.
  • A vizsgálandó személy testalkata és testsúlya (több mint 150 kg) nagymértékben befolyásolja a vizsgálat kimenetelét. Nem zárja ki a vizsgálat elvégezhetőségét, de egyéni megoldásokra lehet szükség.
  • Kontrasztanyagos vizsgálatnál, amennyiben a vesefunkció eGFR értéke 30 ml /perc alatti, a vizsgálat elvégezhető natívan is.

Van mellékhatása a vizsgálatnak?

Az MRI vizsgálathoz használt kontrasztanyag gadolíniumot tartalmaz, aminek nincs a szervezetre gyakorolt hosszú távú mellékhatása. Nagyon ritka esetben fordulhat elő túlérzékenység, melynek tünetei a beadásától számított 20 percen belül kialakulhatnak, azonban ezek kezelésére, elhárítására intézetünk szakszerűen felkészült.

Mikorra várható az MRI vizsgálat eredménye?

A képi anyag DVD-n a vizsgálatot követően azonnal átadásra kerül, a leletezést pedig problémaspecifikusan a szakma legjobbjai végzik távdiagnosztikában, így biztosítva a szakmai maximumot. Az eredmény 3-4 munkanapon belül az adatvédelmi szabályoknak megfelelően email útján kiküldésre kerül, valamit az EESZT rendszerben ügyfélkapun keresztül megtekinthető.

online foglalás

Loading...

Shopping Basket